Wycieczki do Muzeum

Uczniowie kl.I b i II Gimnazjum 11.12.2007r. udali się do Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach, aby obejrzeć znajdujące się w nim zbiory. Już pierwsza sala ekspozycyjna wzbudziła ich zachwyt. Zobaczyli setki żab z prywatnej kolekcji Ewy Rusieckiej: od niewielkich figurek z gliny, kamienia i porcelany, po ogromne żaby ogrodowe ustawione wokół tryskającej wodą fontanny.
W następnej sali ustawione były pluszowe żaby, żaby śpiewające oraz przedmioty użytkowe jak: piórnik, zegarek a nawet telefon – wszystko w kształcie żab. Wszyscy byli pod wrażeniem tej niezwykłej ekspozycji. W dalszej części uczniowie mogli zobaczyć lalki w scenerii szkoły sprzed pół wieku, oraz dawne zabawki przedszkolaków: klocki, wózki, huśtawki, samochody, zwierzątka i lalki – wszystko wykonane z drewna.
Chłopcom szczególnie przypadła do gustu ekspozycja miniaturowych motorów, pociągów, samolotów, autobusów i starych samochodów oraz sklejanych z papieru, plastiku i drewna modeli statków, wojskowych samochodów, samolotów i czołgów. Dziewczynkom natomiast szczególnie podobały się stare, porcelanowe lalki oraz kolekcja barbie w przepięknych balowych sukniach.
Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się ruchoma makieta kolejki oraz marionetki, maski i elementy scenografii z „Pinokia” udostępnione przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Była też sala poświęcona pluszowym misiom oraz starym, niekiedy prawie stuletnim zabawkom znalezionym na babcinym strychu. Wszystkim bardzo podobały się również dawne gliniane i drewniane zabawki wiejskie: fujarki, koniki na biegunach, figurki zwierząt, dziobiące ptaszki, ruchome zabawki z drewna oraz śpiewające gliniane ptaszki. Uczniowie mieli również okazję wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie z misiem Uszatkiem na tle jego filmowego domu. Duże wrażenie zrobiła na uczniach znajdująca się w ostatniej sali wystawa origami. Wykonane z papieru geometryczne kompozycje i kolorowe kule, smoki i muszle, kwiaty i drzewa, owady, ludzie i zwierzęta zachwycały pięknem i precyzją wykonania, a unoszące się pod sufitem różnokolorowe papierowe ptaki dopełniały bajkowej scenerii. Zainspirowani sztuką origami uczniowie postanowili, że po powrocie do szkoły sami spróbują swych sił w artystycznym składaniu papieru. Być może już niedługo inni będą zachwycać się ich pracami.
23 kwietnia 2008r. uczniowie klas gimnazjalnych naszej placówki udali się do Muzeum Historii Kielc, gdzie wzięli udział w lekcji muzealnej połączonej ze zwiedzaniem ekspozycji stałej. Wraz z przewodnikiem wszyscy wyruszyliśmy w ciekawą podróż po Kielcach począwszy od średniowiecza aż do czasów współczesnych. W pierwszej sali uczniowie zapoznali się z legenda związaną z kościołem Św. Wojciecha, mogli zobaczyć obrazy przedstawiające dawne domy, drewnianą makietę średniowiecznej chaty, fragmenty naczyń glinianych, narzędzia i ozdoby z czasów średniowiecza oraz srebrne monety z XI w.
W kolejnej sali poznaliśmy historię herbu Kielc i mogliśmy zobaczyć oryginalne pieczęcie rady miejskiej z XVIII wieku, dokumenty z przełomu XV i XVI wieku pisane na pergaminie w języku łacińskim, stare lampki górnicze, księgę opisującą majątek dawnych kielczan, kamienną tablicę z wyrytym alfabetem i wzorami dawnych miar, a także stroje liturgiczne i relikwiarze z kieleckiej katedry pochodzące z XVIII- XX wieku. Na zamieszczonej na ścianie rycinie można było zobaczyć wygląd miasta w XVIII wieku.
W kolejnej sali naszą uwagę przykuła wielka skrzynia wypełniona przedmiotami codziennego użytku (jak garnki, miski, czajniki, tara do prania itp.). Oglądaliśmy też dokumenty i różne przedmioty z czasów insurekcji kościuszkowskiej, pamiątki z czasów powstania listopadowego a także zdjęcia i biżuterię z okresu powstania styczniowego. Chłopcom szczególnie podobały się pagony i pasy oficerskie z 1914 r., księgi ewidencji broni oraz zrekonstruowany mundur korpusu górniczego z I poł. XIX w. Można też było zobaczyć fotografie i dokumenty z dawnego gimnazjum im. M. Reja oraz dawne świadectwa szkolne z kieleckich szkół i pensji. Dużym zaciekawieniem cieszyły się też stare żelazka z duszą oraz zrekonstruowane wnętrze dawnej pracowni krawieckiej. Uczniowie mieli też możliwość obejrzeć oryginalne wyposażenie saloniku rodziny mieszczańskiej, rozkład jazdy pociągów z 1937 r. oraz pochodzący z 1904r. stół należący do prezydenta miasta Kielce, a także pamiątki po zamieszkujących Kielce społecznościach: rosyjskiej, żydowskiej i ewangelickiej.
Jednak największy entuzjazm wśród chłopców wzbudził wyeksponowany w następnej sali motor SHL, który jak twierdziła nasza przewodniczka, był jeszcze w pełni sprawny technicznie. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się pochodzące z początku XX w. mundury strażackie i przedmioty pochodzące z dawnej remizy jak: hełmy, trąbki, naftowe pochodnie czy stare albumy ze zdjęciami. Uczniowie mogli też obejrzeć druki i akcesoria z dawnych kieleckich aptek, pamiątki po słynnym kieleckim wynalazcy Leopoldzie Fijałkowskim, zdjęcia i dokumenty z okresu I wojny światowej, pamiątki czynu legionowego, elementy umundurowania i oporządzenia wojskowego z okresu międzywojennego, a także pamiątki z działalności Poczty Polskiej w Kielcach z lat międzywojennych. Mogli też odsłuchać oryginalnego nagrania głosu marszałka Piłsudskiego, a także obejrzeć produkty wytwarzane w dawnej hucie „Ludwików” i zakładach „Granat.”
Kolejna sala poświęcona była okresowi II wojny światowej. Zebrano tu dokumenty, zdjęcia, kenkarty, obwieszczenia oraz pamiątki po partyzantach (pistolety, granaty, hełmy itp.). W dalszej części uczniowie obejrzeli dokumentację z działalności niepodległościowej po II wojnie światowej, oraz pamiątki z okresu PRL (m. in. drukarkę do ulotek). Zaprezentowane też zostały używane w tym czasie banknoty. Końcowa część wystawy to pamiątki po ks. Jerzym Popiełuszko i wspomnienie wizyty na kieleckich błoniach papieża Jana Pawła II. Całość ekspozycji zamykało panoramiczne zdjęcie ukazujące współczesne miasto Kielce.
Lekcja muzealna, w której uczniowie uczestniczyli niewątpliwie dostarczyła im wielu wrażeń i wzbogaciła ich wiedzę na temat historii miasta, w którym mieszkają. Z pewnością jest to wystawa, którą każdy kielczanin powinien zobaczyć.
autorzy: Z. Dulęba, M. Miśkiewicz
W maju 2009 roku uczniowie klas gimnazjalnych z naszego ośrodka udali się na kolejne już spotkanie ze znaną kielecką malarką, pisarką i poetką- Elżbietą Marią Festerkiewicz, która oprowadziła nas po swojej indywidualnej wystawie malarstwa zatytułowanej: „Flirt z muzami” opowiadając przy tym ciekawe historie związane z powstaniem niektórych obrazów zaprezentowanych na ekspozycji. Po obejrzeniu wystawy pani Elżbieta przeprowadziła interesujące warsztaty plastyczne, na których dzieci miały okazję spróbować swych sił w malowaniu farbami akrylowymi swoich portretów.
W październiku 2010 roku uczniowie z klasy IIb Przysposabiającej do Pracy odwiedzili wystawę malarstwa
Autor: Zuzanna Dulęba