JAK ROZWIJAĆ POZYTYWNE RELACJE MIĘDZYLUDZKIE

Relacje z innymi ludźmi mają decydujący wpływ na nasz rozwój, nasze zdrowie i ogólne zadowolenie z życia. Doskonale wiemy, jak dużo dobrego potrafią przynieść nam ciepłe i życzliwe kontakty z innymi (inspirują, naturalnie motywują, dają poczucie bezpieczeństwa, pozwalają realizować swój potencjał) oraz jak niezwykle wyczerpujące bywają dla nas relacje destrukcyjne  – nikczemnie podcinają nam skrzydła, odbierają dobrą energię, chęć do działania i życia w ogóle. Relacje interpersonalne (międzyludzkie) mogą obejmować duże społeczności lub wąskie grono. Relacje budujemy z partnerem życiowym, dalszą i bliższą rodziną, dziećmi, najbliższymi przyjaciółmi, dalszymi znajomymi, przełożonymi, podwładnymi, z naszymi kosmetyczkami, fryzjerami, mechanikami, lekarzami, etc. W każdym z tych przypadków proces i efekt budowania relacji będzie trochę inny. Utrzymywanie ich w dobrej kondycji jest szczególnie ważne i każdy człowiek powinien dążyć do sytuacji, w której ma dobry kontakt ze wszystkimi osobami, którymi się otacza, choć oczywiście bywa to trudne. Najważniejsze jest, aby budować przyjazne stosunki międzyludzkie przede wszystkich w środowisku, w którym spędzamy najwięcej czasu. W przypadku większości ludzi jest to dom i praca. Relacje międzyludzkie są bardzo ważne w codziennym życiu. Jeśli są pozytywne, także my sami jesteśmy pozytywnie nastawieni do otoczenia, a co za tym idzie – bardziej odporni na stres i niepowodzenia.

JAK BUDOWAĆ POZYTYWNE RELACJE Z INNYMI OSOBAMI?

Tworzenie relacji określa się jako sposób wyrażania emocji i postaw między ludźmi. Pozytywne relacje pozwalają na radosne i otwarte funkcjonowanie w rodzinie, w szkole, wśród przyjaciół. Tego typu relacje są podstawową potrzebą ludzkiego życia. Kluczem pozytywnych relacji jest własne postrzeganie otaczających nas ludzi, czyli co konkretnego dostrzegasz w drugim człowieku? Jakimi emocjami kierujesz się w trakcie kontaktów z innymi osobami? Relacja z drugim człowiekiem – to proces, który ma swój początek, środek i czasami koniec. Nie wszystkie relacje trzeba utrzymywać na siłę, inwestować w nie lub zabiegać o to, by trwały – tylko dlatego, że zostały kiedyś nawiązane. Nie warto utrzymywać relacji, które są dla nas źródłem negatywnych emocji czy cierpienia. Warto jednak dbać o te relacje, które są dla nas ważne.
Na jakość naszych relacji z innymi osobami wpływa:

  • język, którego używamy,
  • intencja, z jaką się wypowiadamy i działamy,
  • obraz samego siebie(poczucie własnej wartości, samoocena),
  • przekonania o sobie, innych, świecie,
  • wartości, którymi się kierujemy,
  • ogólny stan psychofizyczny,
  • doświadczenie relacji wyniesionej z domu rodzinnego (ukształtowanej w pierwszych latach naszego życia).

O czym warto pamiętać, gdy zależy nam na budowaniu pozytywnych relacji z innymi ludźmi:

  1. Prawo pośredniego działania – im bardziej interesujesz się drugim człowiekiem, jesteś zainteresowany nim i tym co dla niego/ niej ważne – tym większa szansa na to, że on zainteresuje się Tobą.
  2. Ważność – sprawiaj, by inni czuli się w relacji z Tobą ważni. Wówczas dzięki Tobie będą mogli wzmacniać swoje poczucie wartości, lubić siebie bardziej i chętniej wracać do kontaktu z Tobą.
  3. Akceptuj innych. Ludzie są jacy są i nigdy nie będą Tobą – warto więc ich akceptować bez stawiania warunków. Nie oznacza to jednak że masz zrezygnować z wyrażania swoich potrzeb lub oczekiwań.
  4. Okazuj uznanie. Chwal innych i wyrażaj podziw dla ich działań, sukcesów i osiągnięć, starań i dobrych chęci.
  5. Nie narzekaj – nie wszystkie osoby obchodzi to, że źle się u Ciebie dzieje lub sobie z czymś nie radzisz.
  6. Nie musisz mieć racji. Pamiętaj, że nie zawsze ostatnie słowo musi należeć do Ciebie. Pozwól ludziom mieć ich racje i swoje poglądy, nawet jeśli mijają się z prawdą. Gdy coraz bardziej w jakiejś dyskusji się oddalacie od siebie – zadaj sobie pytanie: czy w tej sytuacji chcę mieć rację, czy może bardziej chcę być szczęśliwy?
  7. Dąż do zgody. Szukaj okazji do przytaknięcia, stanięcia po tej samej stronie w poglądach lub podejściu do jakiejś sprawy. Pamiętaj przy tym, że to podobieństwa ludzi zbliżają a nie różnice i że lubimy ludzi, takich – jak my.
  8. Bądź ciekawy. Rozmawiaj z ludźmi o tym co ich interesuje, czym się pasjonują, co robią. Dzięki pozytywnym emocjom, jakie wówczas się pojawiają i Twojej obecności – będę chcieli powtarzać spotkania z Tobą.
  9. Doskonal się w słuchaniu. Pamiętaj, że słuchanie buduje między ludźmi zaufanie.
  10. Bądź wdzięczny. Okazuj wdzięczność za każdym razem za to, co ktoś dla Ciebie robi, że jest w Twoim otoczeniu czy w życiu, interesuje się Tobą. Doceniaj bezinteresowność, życzliwość, gotowość do bycia razem.

Relacja z drugą osobą to proces i czego innego wymaga na początku, a czegoś innego może potrzebować w miarę upływu czasu czy zmian, które zachodzą w Twoim życiu lub życiu tej drugiej osoby. Obserwuj to co się miedzy Wami dzieje, reaguj i dopasowuj swój sposób zachowania, komunikacji czy częstotliwości kontaktów. Pamiętaj,że lubimy, cenimy, szanujemy ludzi którzy nas lubią, cenią i szanują.
Relacje międzyludzkie są bardzo ważne w codziennym życiu. Jeśli są pozytywne, także my sami jesteśmy pozytywnie nastawieni do otoczenia, a co za tym idzie – bardziej odporni na stres i niepowodzenia.

Chcesz wiedzieć więcej:

Jak Zdobyć Przyjaciół i Zjednać sobie Ludzi – Dale Carnegie

Jak być lubianym i szanowanym?

Jak być lubianym w szkole?

Bądź bardziej lubiany-5 naukowych sposobów

3 kroki do super przyjaźni.

7 sygnałów, aby zakończyć znajomość nawet z najlepszym przyjacielem.

Jak przestać oceniać innych i być bardziej pozytywnym.

Sposób komunikacji, który może zdziałać cuda.

„Ja, moi koledzy a grupa rówieśnicza – budowanie relacji w grupie”

 

ŹRÓDŁA:
www.potencjalosobowosci.com
www.psychologiazycia.com
www.portal.abczdrowie.pl
www.magdalenabockomysiarska,pl

Opracowanie:
Monika Stępień
Anita Dudała