NORD WALKING – FORMA AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ W CZASIE PANDEMII

Dlaczego nordic walking jest idealną formą aktywności ruchowej w czasie panującej pandemii koronawirusa? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie a przede wszystkim zachęcić Państwa do uprawiania tego sportu.

W ostatnich miesiącach musimy mierzyć się z ogromnym stresem na skutek panującej sytuacji pandemicznej w naszym kraju i na całym świecie. Z każdej strony jesteśmy zarzucani statystykami zachorowalności i umieralności, informacjami
o powikłaniach po przebytej chorobie, o restrykcjach, o ,, niewydolnej służbie zdrowia”.  To wszystko powoduje, że jesteśmy zestresowani, a ograniczenie kontaktów społecznych tylko ten stan potęguje. Jest jednak bardzo dobry sposób na rozładowanie tych negatywnych emocji. Jest to uprawianie sportu, sportu bezpiecznego bo uprawianego na świeżym powietrzu, sportu niewymagającego olimpijskiej sprawności fizycznej, a przede wszystkim sportu dla każdego bez względu na płeć i wiek status społeczny i materialny.

Co to jest nordic walking

Nordic walking  to sport uniwersalny dla wszystkich bez względu na płeć, wiek,  oraz sprawność fizyczną. Stwarza możliwość rozwijania zainteresowań sportowych, aktywnego spędzania czasu wolnego z korzyścią dla zdrowia i samopoczucia. To najbardziej naturalna i dostępna dla wszystkich forma rekreacji ruchowej. Do tradycyjnego marszu dokładamy ruch w obręczy barkowej, co umożliwiają specjalnie zaprojektowane kijki. Chodzenie metodą nordic walking przypomina chód sportowy w połączeniu z narciarstwem biegowym – odpychamy się od podłoża za pomocą kijków. Nordic walking w odróżnieniu od naturalnego marszu zmusza do pracy prawie 90% mięśni człowieka, które poprzez cykliczny ruch są systematycznie rozciągane
i wzmacniane.

Poprzez ruch na świeżym powietrzu poprawia się wydolność aparatu oddechowego a co za tym idzie zwiększa się pojemność życiowa płuc. Prosta technika ruchu podczas marszu, możliwość ciągłej regulacji intensywności, prosty sprzęt wpływają korzystnie na jego uniwersalność oraz jego dostępność dla każdego. Kijki służą również do wielu kreatywnych gier i zabaw na świeżym powietrzu a  zajęcia mogą odbywać się  o każdej porze roku.

Marsz z kijami zwiększa ogólną sprawność organizmu, dodaje energii, wzmacnia kondycję fizyczną. W zależności od stopnia zaawansowania może być traktowany jako rehabilitacja lub  ćwiczenia fitnessowe. Ponadto ruch na świeżym powietrzu wprowadza element odprężenia, wyzwolenia z napięć, otwierając drogę do lepszego samopoczucia i  zwiększenia odporności psychicznej na stres.

Trening nordic walking na świeżym powietrzu wpływa na poprawę krążenia krwi w naszym organizmie, a tym samym dotlenienie mózgu, co przekłada się na jego wydajniejszą pracę. Dzięki temu poprawia się nasza koncentracja, a także pamięć.

Sport na każdą kieszeń

Wiele osób przed regularnymi treningami zorganizowanymi powstrzymują ograniczenia finansowe. Ta wymówka jednak zupełnie nie sprawdza się w przypadku nordic walking. Dlaczego? Otóż do podjęcia regularnych treningów wystarczy para dopasowanych do wzrostu kijków, buty sportowe i wygodny strój. Z czasem można zainwestować w lepszy sprzęt, ale nie jest to konieczne. W tym przypadku najważniejsza jest chęć zadbania o własne zdrowie i aktywny odpoczynek na świeżym powietrzu.

Zakupując kijki warto wiedzieć jaką długość powinny one mieć pod względem naszego wzrostu. Tutaj wykorzystujemy matematyczną doboru długości mnożąc swój wzrost przez współczynnik 0.68-07 np. przy wzroście 170cm długość kijków powinna wynosić 115-120cm.

Jednak najlepszym sposobem na dobranie kijków jest przymiarka. Zaciskamy dłoń na rękojeści kijka. Łokieć powinien być zgięty pod kątem 90 stopni.

ABC prawidłowej techniki marszu

Najważniejsze elementy techniki nordic walking:

  • Ręce i nogi pracują naprzemiennie (lewa ręka – prawa noga itd.)
  • Ruch ręki wyprowadzany jest z ramienia, nie z łokcia!
  • Ręka z przodu wychodzi do wysokości pępka, a z tyłu wyprowadzana jest poza linię pośladków.
  • Dłoń zaciska się z przodu na rękojeści kija, następuje wbicie i potem rozluźnia się, aż do całkowitego puszczenia kija za biodrem.

Ważne elementy techniki nordic walking:

  • Kroki w nordic walking powinny być długie.
  • Kij powinien wbijać się w przestrzeni pomiędzy tylną nogą, a środkiem długości kroku.
  • Kije powinny unosić się w momencie wyprowadzania ręki do przodu, nie powinny szurać po podłożu. Podniesienie musi być spowodowane samym wymachem, nie trzymaniem rękojeści.
  • Sylwetka chodzącego powinna być wyprostowana.
  • Krok powinien rozpoczynać się z pięty.
  • Ręce powinny pracować symetrycznie względem siebie, tzn. jednakowo
    i równolegle, bez odchodzenia na boki.
  • Wbicie powinno być odczuwalne.
  • Chodzący powinien wykorzystywać rotację tułowia i pracować również całymi barkami.

 

Zakończenie

W skrócie zaprezentowałyśmy Państwu dyscyplinę sportową jaką jest nordic walking. Jak widzicie lista korzyści płynąca z uprawiania tego sportu jest ogromna, ciężko dopatrzeć się negatywów ( po prostu ich nie ma). Tym bardziej w dobie koronawirusa gdzie mamy bardzo dużo ograniczeń, nie możemy korzystać z klubów fitness, basenów i zajęć zorganizowanych zachęcamy do spróbowania opisanej aktywności. Mamy nadzieję, że zdecydujecie się Państwo, zadbacie o własną kondycję fizyczną i psychiczną a nagrodą będzie dobre zdrowie i zadowolenie.

 

Opr. A. Błońska, E. Pietrzykowska