GLOBALNE CZYTANIE – CZYLI „CZYTAĆ” KAŻDY MOŻE
Czytanie globalne, czyli całościowe lub inaczej wyrazowe różni się od metody analityczno – syntetycznej, polegającej na rozpoznawaniu znaków graficznych poszczególnych liter z jednoczesnym rozumieniem tekstu, czyli tym, co pod pojęciem „czytanie” zazwyczaj rozumiemy.
W czytaniu globalnym dziecko patrzy na wyrazy jak na obrazy, w sposób fotograficzny odczytuje całe słowa bez dzielenia ich na sylaby lub litery i poznaje ich znaczenie. Oznacza to, że patrząc na kartę z wyrazem zapamiętuje go w całości, jak piktogram. Nie dokonuje analizy ani syntezy wyrazu, który dla niego jest obrazem symbolizującym jakąś treść. Dzięki temu uczy się rozumieć zdania, które są zbudowane z poznanych wcześniej wyrazów, a sam proces zapamiętywania jest dość szybki i efektywny. Dziecko może czytać, mimo że nie potrafi mówić. Dlatego metoda czytania globalnego może stanowić jeden ze sposobów komunikowania się z dzieckiem z zaburzoną sferą komunikacji werbalnej.
Czytanie globalne rozwija ponadto ważne procesy umysłowe, szczególnie: pamięć, spostrzegawczość, uwagę. Może stanowić również sposób na poszerzanie kanałów pozawerbalnego porozumiewania się z dzieckiem.
Tak metodą globalnego czytania pracuje Kacper. Zaczęliśmy od pojedynczych wyrazów. Teraz układa zdania i odpowiada na pytania. Pasja motoryzacyjna Kacpra była zaś inspiracją do połączenia nauki z jego zainteresowaniami. Motywacja ucznia do pracy była ogromna, a efekty można zobaczyć poniżej.
OBEJRZYJ FILM 1
OBEJRZYJ FILM 2
Op: Dorota Markiewicz