WARTO CZYTAĆ DZIECIOM – CZYLI RUSZA AUTORSKI PROGRAM „W ŚWIECIE BAŚNI I BAJEK”
Czytając dziecku zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne – czego nie zrobi za nas komputer ani telewizja. Podczas czytania jesteśmy blisko dziecka, poświęcamy mu czas. Dobrze dobrane książki pomagają w rozwijaniu słownictwa, wiedzy i nauczaniu wartości. Czytając dziecku – poszerzamy tematykę jego zainteresowań, używamy języka literackiego: poprawnego i bogatego, dajemy dziecku dostęp do treści, których nie dostarczy mu własne doświadczenie, rozwijamy jego wyobraźnię, wiedzę i wrażliwość moralną.
GŁOŚNE CZYTANIE DZIECKU:
- Zaspokaja potrzeby emocjonalne,
- Wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości,
- Uczy języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu,
- Przygotowuje i motywuje do samodzielnego czytania,
- Uczy myślenia,
- Rozwija wyobraźnię,
- Poprawia koncentrację,
- Ćwiczy pamięć,
- Przynosi wiedzę ogólną,
- Ułatwia naukę,
- Uczy odróżniania dobra od zła, rozwija wrażliwość moralną,
- Rozwija poczucie humoru,
- Jest znakomitą rozrywką,
- Zapobiega uzależnieniu od mediów,
- Pomaga w rozwiązywaniu problemów,
- Jest zdrową ucieczką od nudy,
- Jest profilaktyką działań aspołecznych,
Dlatego powstał program autorski pt. „W świeci baśni i bajki”
W związku z tym w grupach wychowawczych systematycznie o stałej porze odbywać się będzie czytanie baśni, bajek, wierszy. Bajki i opowiadania terapeutyczne, które będą przez nas wykorzystywane przedstawiają historie niezwykłe, napisane w taki sposób, aby wychowankowie odnajdowali w nich cząstkę siebie, swoje emocje, uczucia i problemy z którymi się borykają. Chcemy aby wychowankowie dzięki bajkom uczyli się opanować i przezwyciężyć złość, pokojowo rozwiązywać konflikty, rozwijać umiejętność empatii, podnosić poczucie własnej wartości oraz pogłębiać swoje zainteresowania.
BAJKI – POMAGAJKI
NA CZYM TO POLEGA?
Bajkoterapia to wspieranie rozwoju dziecka za pomocą literatury. To wykorzystywanie bajek i opowieści do rozwiązywania jego problemów emocjonalnych i społecznych. Przede wszystkim do radzenia sobie z takimi emocjami jak: złość, smutek, wstyd, strach. Ułatwia także oswajanie się z takimi sytuacjami społecznymi, jak kwestia dzielenia się, proszenia o pomoc, czy reagowania na agresję.
CECHY BAJKI POMAGAJKI
- METAFORA Najważniejsze jest, żeby bajka zawierała metaforę trudnej sytuacji dla dziecka. Np. jeśli dziecko ma trudność z zasypianiem samodzielnie w swoim łóżku, metafora będzie dotyczyć odczuwanego strachu.
- BOHATER To kolejna składowa udanej bajki. Może nim być każdy: zwierzę, zabawka, przedmioty codziennego użytku albo samo dziecko. Dzieciom łatwiej zmienić swoje zachowanie na korzystniejsze, kiedy mogą czerpać przykład z bohaterów czytanych książek. Często bezpośrednie mówienie do dziecka o nim wywołuje tylko poczucie winy, ograniczając w ten sposób motywację do zmiany.
- JĘZYK Powinien być bardzo emocjonalny, tzn. dobrze jest, jeśli bajka zawiera opisy emocji i pokazuje ich środki wyrazu.
- EKSPERT To postać, której zadaniem jest pomóc bohaterowi w rozwiązaniu jego problemów. Pomaga nazwać, wyrazić emocje. Zachęca do kontaktu, do rozmowy. Pomaga zrozumieć dziecku, że to co przeżywa jest normalne i można sobie z tym poradzić. Jeżeli bajkę opowiada rodzic, to duży efekt terapeutyczny ma wplecenie własnego doświadczenia z dzieciństwa w treść opowieści. Dzieciom bardzo pomaga jeśli słyszą, że mama, czy tata, jako dzieci też się czegoś bali, wstydzili itp.
- SUKCES Ostatnią cechą bajki jest to, że dziecko przy pomocy eksperta odnosi sukces w pokonaniu trudności. Bardzo ważne jest, by podkreślić tę wartość, aby dziecko miało przeświadczenie, że pomimo trudności bohater dał sobie radę.
- EFEKTY BAJKOTERAPII Oprócz czytania, ważna jest także rozmowa z dzieckiem na trudne tematy, które są akurat obecne w jego życiu. Efekt bajkoterapii jest tym większy, im spójniejsze są komunikaty kierowane od rodzica do dziecka. Mówienie „nie wstydź się”, „nie bój się” i czytanie bajek, które mają pomóc to przemóc, niestety umniejsza ich skuteczność.
- PROFILAKTYKA Nawet jeśli dziecko nie przeżywa żadnych trudności na obecnym etapie swojego życia, odwoływanie się do postaci i sytuacji bajkowych może pomóc mu w przyszłości w przedszkolu czy szkole.
DLACZEGO WARTO CZYTAĆ:
CZYTANIE PRZED SPANIEM
Źródło:
https://www.swiat-zdrowia.pl/
Opracowały:
Anita Dudała, Monika Stępień