SPOSÓB NA STRES
Czym jest stres?
Stres najprościej można zdefiniować jako reakcję organizmu w odpowiedzi na wydarzenia, które zakłócają jego równowagę, obciążają lub przekraczają nasze zdolności do skutecznego poradzenia sobie.
Przyczyny stresu?
Przyczyny stresu są najróżniejsze. Stresujemy się prawie wszystkim. Stres towarzyszy człowiekowi od narodzin do śmierci. Jesteśmy na niego skazani, dlatego ważne jest by umieć sobie z nim poradzić tak aby nie dominował w naszym życiu. Dzieci i młodzież również mają doświadczenie ze stresem, na przykład silne napięcie emocjonalne mogą wywołać już sprawdziany czy sama recytacja wierszy. Bark akceptacji ze strony rówieśników również należy do sytuacji stresogennych. Obecna sytuacja w jakiej się znajdujemy w związku z epidemią koronawirusa też może wywołać u naszych pociech reakcje lękowe
Jak sobie radzić ze stresem?
- Usiądź i zastanów się co tak właściwie wpływa na to, że się stresujesz. Możesz zapisać sobie wszystkie możliwe rozwiązania na kartce i zastanowić się jak rozwiązać ten problem.
- Posłuchaj muzyki. To ona pozytywnie wpływa na nasz układ nerwowy. Uspakajamy się i odprężamy wsłuchując się w ulubione nuty.
- Bądź aktywny! Aktywność fizyczna to jeden z podstawowych sposobów radzenia sobie ze stresem.
- Skorzystaj z pomocy – rozmowa z bliską osobą potrafi często zmienić postrzeganie trudności. Możesz też skorzystać z porady psychologa.
- Śpij! Brzmi dziwnie, ale jednak działa. Potrzebujesz około 7-8 godzin snu.
- Zmień to, co Ci nie odpowiada. Jeżeli osoby w twoim otoczeniu wprowadzają negatywne emocje do twojego życia – uwolnij się od nich i raz na zawsze o tym zapomnij
- Zrób coś co Cię uszczęśliwia. Czasami takie proste i banalne rzeczy, o których zapominamy na co dzień, są w stanie diametralnie poprawić humor.
- Pij dużo wody oraz odpowiednio się odżywiaj. Gdy Twój organizm jest odwodniony, produkuje więcej hormonu stresu. Jeżeli nie zdążyłeś zjeść śniadania – organizm się buntuje i wytwarza kortyzol.
- Uśmiechaj się. Okazuje się, że każdy rodzaj uśmiechu pozytywnie wpływa na organizm – zmniejsza szybkość bicia serca podczas stresujących sytuacji. i uwalnia stres.
- Zrelaksuj się. Głównym celem technik relaksacyjnych jest wprowadzenie w stan odprężenia i dobrego samopoczucia fizycznego oraz psychicznego.
Ćwiczenia relaksacyjne
Korzystanie wpływają na osoby w każdym wieku. Wyciszają i odprężają umysł po ciężkim dniu pracy, nauki, w przebiegu napiętych i konfliktowych sytuacji interpersonalnych. Przykłady ćwiczeń:
- „budzący się kwiatek” – pozycja skulona; na hasło „świeci słońce” – powolne wstawanie do pozycji pionowej, lekki skłon w tył z jednoczesnym wymachem rąk; na hasło „susza” – powrót do pozycji skulonej;
- „aniołki” – siad skrzyżny, ręce luźno; wdech – ręce bokiem do góry; wydech – ręce bokiem w dół;
- ćwiczenia relaksacyjne z dźwiękiem; leżenie na plecach, nasłuchiwanie konkretnych dźwięków w muzyce;
- wizualizacja relaksacyjna; wygodna pozycja, zamknięte oczy, wizualizacja w myślach opowiadania terapeuty;
- ćwiczenia oddechowe i rozciągające, strząsanie napięcia;
Bibliografia:
www.hellozdrowie.pl
www.pedagogika-specjalna.edu.pl
Opr.:A. Dudała , M. Stępień