BEZPIECZNY INTERNET
Bezpieczne korzystanie z Internetu – inicjatywa DBI w szkole podstawowej
Saferinternet.pl – projekt, którego celem jest zwiększanie społecznej świadomości na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą najnowsze techniki komunikacji. Wśród podejmowanych działań priorytetem jest edukacja, zarówno dzieci, jak i rodziców, a także podnoszenie kompetencji profesjonalistów w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu.
Projekt realizowany przez FDDS i NASK we współpracy z Fundacją Orange.
W inicjatywie DBI 2024 wzieli udział uczniowie klasy IIa oraz VIIIc, ze względu na specyfikę naszej placówki wszystkie scenariusze i materiały umieszczone na stronie projektu były dobrane do indywidualnych możliwości naszych podopiecznych, czyli dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym.
W trakcie zajęć lekcyjnych korzystaliśmy ze scenariuszy, prezentacji, filmów edukacyjnych, a także kart pracy m.in.:
• “Zamiast hejtu” – omawialiśmy opisane przypadki i właściwe zachowania w sieci, przypomnieliśmy o stosowaniu magicznych słów: Dziękuje, Przepraszam, Proszę oraz o tym jak w kulturalny sposób przywitać się i pożegnać.
• “Twoje dziecko bezpieczne w sieci – poradnik dla rodziców nastolatków” – poznaliśmy zagrożenia w Internecie oraz sposoby na zapobieganie im.
• “Sieciaki.pl – poznaj bezpieczny internet”, “Sieciaki.pl Misja bezpieczny internet” – uczniowie wysłuchali piosenek, oglądali filmy edukacyjne, kolorowali dostępne wzory dotyczące tematu.
• “Dodaj znajomego” – uczniowie oglądali filmy edukacyjne, na podstawie których omawialiśmy zaistniałe problemy.
• “Internet bez hejtu” – korzystaliśmy z zamieszczonych propozycji ćwiczeń i kart pracy, omówiliśmy zasady antyhejtowe.
• “3…2…1…Internet” – uczniowie oglądali filmy animowane “Internet! Przygoda”, “Internet! Uzależnienie”, “Internet! Kontakty”.
Nasi uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach, jak sami stwierdzili wiele dowiedzieli się o tym, jakie zagrożenia na nich czyhają w internecie, a na które kompletnie nie zwracali uwagi.
Opracowała: Ewelina Pachocka-Sobczak, Katarzyna Rożniata