USPRAWNIAMY PERCEPCJĘ WZROKOWĄ

Ponad 80 % informacji o otoczeniu, które docierają do mózgu pochodzi z oczu. Dlatego każde zaburzenie dobrego widzenia ma duży wpływ na rozwój i naukę dziecka.

Rozwój funkcji i umiejętności wzrokowych jest procesem ciągłym, podczas którego określona funkcja wzrokowa po pojawieniu się w pewnym przedziale czasowym, podlega doskonaleniu i integrowaniu z innymi funkcjami wzrokowymi, ale także z czynnościami motorycznymi i poznawczymi w toku rozwoju dziecka.

Zaburzona percepcja wzrokowa może spowodować u dzieci poważne kłopoty w rozróżnianiu, zapamiętywaniu i odtwarzaniu figur geometrycznych i liter, może powodować kłopoty z pamięcią wzrokową, często także związana jest z zaburzeniem procesu lateralizacji, a także może objawiać się także trudnościami w czytaniu. Zaburzenia percepcji wzrokowej mogą być także przyczyną trudności w takich przedmiotach jak: zajęcia plastyczne (dzieci mozolnie wykonują rysunki, które są ubogie w szczegóły, mają zakłócone proporcje i stosunki przestrzenne, w geografii (utrudniona orientacja na mapie), w geometrii (brak wyobraźni przestrzennej powoduje kłopoty w utrwaleniu wzrokowych obrazów figur i innych abstrakcyjnych elementów).

Opracowała: Ewelina Pachocka-Sobczak